Zenon Kachnicz
Wspomnienie
Edward Mucha „Komar” był przyjacielem naszej szkoły. Przychodził na spotkania z młodzieżą i wieczornice, my spotykaliśmy się z nim w siedzibie kombatantów Armii Krajowej.
Jestem członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe-Okręg Koszalin, bez uprawnień kombatanckich. Niedawno pożegnałem prezesa związku, kpt. Zbigniewa Perzyńskiego „Piasta”. Teraz na wieczną wartę odszedł kolejny wspaniały człowiek, Edward Mucha „Komar”. Bohaterski żołnierz Armii Krajowej. Był moim dużo starszym przyjacielem, z którym wielokrotnie przegadaliśmy różne życiowe tematy. Wiele się nauczyłem z jego mądrości. Pozostaną mi wspomnienia i smutek.
Spotkanie młodzieży z kombatantami Armii Krajowej
18 października młodzież z Klubu Historycznego naszej szkoły spotkała się z kombatantami Armii Krajowej Zbigniewem Perzyńskim ps. Piast i Franciszkiem Stecem ps. Szybki. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Okręgu Koszalin Armii Krajowej.
fot. Adrianna Ćwik
Były ciastka i herbatka. Wspaniałe przeżycie: wysłuchaliśmy historię walki o niepodległość Polski. To opowieści często dramatyczne i bardzo smutne. Na załączonych zdjęciach widać zadumę i zainteresowanie naszych uczniów. Powtórzymy te spotkania! Bardzo nisko ukłoniliśmy się ostatnim żyjącym bohaterom. Życzymy im długich lat życia i zdrowia. To drugie ważne spotkanie KH w ostatnich tygodniach. Wcześniej, byliśmy na spotkaniu historycznym w Radio Koszalin, gdzie mieliśmy możliwość wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Projektem z klasą"
|
Dzięki udziałowi w konkursie Nowej Ery „Projekt z klasą”, nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”. To już trzeci udział naszej szkoły w tym konkursie. Tym razem tematem projektu była Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która mieści się w piwnicy szkoły. |
Wieczornica historyczna
7 marca odbyła się w naszej szkole wieczornica historyczna. To trzecie spotkanie dla mieszkańców Koszalina, którzy licznie przybyli. W tym roku temat przewodni to „Młodzież w konspiracji antykomunistycznej na Pomorzu Zachodnim 1945-1956”. Były referaty przedstawione przez naukowców i naszą młodzież. Były patriotyczne wiersze i pieśni. W ostatnim punkcie programu obejrzeliśmy film „ŻELAZNY - legenda wileńskiej partyzantki”, zrealizowany przez Grupę Rekonstrukcyjną GRYF.
Wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w kilkunastu miastach Polski prezentowana jest wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. Jest to projekt IPN, który ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego oporu w walce o niepodległość Polski. Od 7 marca będziemy mogli zapoznać się z wystawą w naszej szkole. Przewidziane są lekcje edukacyjne.
Uczeń klasy pierwszej liceum laureatem Ogólnopolskiego Konkursu o Powstaniu Warszawskim
![]() |
Przemysław Myk, uczeń klasy 1b Liceum został jednym z laureatów Ogólnopolskiego Konkursu o Powstaniu Warszawskim. |
Uczniowie zapalili znicz na grobie Marii Pileckiej
Uczniowie klasy Ic i IIb w poniedziałek 22 października udali się na koszaliński cmentarz, gdzie przed grobem Marii Pileckiej oddali hołd pamięci osobie, która po 1945 roku w Koszalinie była działaczką społeczną, bibliotekarką i nauczycielką.
Pani Maria to siostra wielkiego polskiego bohatera rtm. Witolda Pileckiego. Tu także była możliwość porozmawiania o wielkich czynach rotmistrza. Opiekunami przedsięwzięcia byli nauczyciele wychowawcy Marzena Jermak i Zenon Kachnicz.
Nasze gimnazjalistki laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”
Katarzyna Gomułka i Zuzanna Tkacz zostały równorzędnymi laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Ich prace "POW. Harcerze w konspiracji antykomunistycznej" i "Życie Blondynki” zostaly zauważone przez komisję konkursową z pośród 256 innych prac nadesłanych na konkurs.
Konkurs został zorganizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Prace powstawały pod kierunkiem nauczyciela historyka Zenona Kachnicza.
II Spotkanie z Historią poświęcone Żołnierzom Niezłomnym
24 kwietnia 2018r. odbyło się II Spotkanie z Historią poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
W programie spotkania prof. Bogusław Polak, prof. Michał Polak i dr Zenon Kachnicz przedstawili naukowe referaty. Były one urozmaicone wierszami i piosenkami patriotycznymi, przestawionymi przez naszych uczniów, członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.
Kombatanci Armii Krajowej dzielili się swoimi przeżyciami. Na koniec, członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej GRYF przedstawili film edukacyjny o Bojowym Oddziale Armii działającym na ziemi koszalińskiej i zaprezentowali przykładowe umundurowanie oraz uzbrojenie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Marzena Jermak, Dyrektor ZSP zapowiedziała kolejne spotkanie w przyszłym roku.
Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W pomieszczeniach piwnicznych Zespołu Szkół Plastycznych powstaje Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będzie tam odtworzona cela więzienna lat stalinowskich.
![]() |
W innym pomieszczeniu będą eksponaty związane z umundurowaniem, uzbrojeniem, dokumentami i innymi pamiątkami związanymi z walką i oporem tych, którzy nie godzili się z sowiecką okupacją i władzą komunistyczną. Te wspólne działania „Plastyka” i Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej są już zaawansowane. Realizatorzy mają wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenia Humanistów i Artystów w Koszalinie, Grupy Rekonstrukcyjnej GRYF, Klubu Historycznego im. Armii Krajowej i wielu pojedynczych osób. |