Wycieczka na wystawę VII Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych - „Bio-forma" 29.10.2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW piątek, 29 października 2021 roku 17 osobowa grupa entuzjastów fotografii wraz z opiekunką Katarzyną Gwardiak-Kocur udała się do Gdyni na otwarcie wystawy VII Międzynarodowego Biennale Fotografii. Tegoroczna edycja biennale odbyła sie pod hasłem "Bio-forma". Wydarzenie to odbywa się pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczniowie na wystawie sztuki współczesnej w Sopocie
Napisane przez Tomasz MajerskiUczestnicy wycieczki do Sopotu
W piątek 24.09.2021 zgrana ekipa plastyka wyruszyła do Sopotu na wystawę sztuki współczesnej w Państwowej Galerii Sztuki. Mogliśmy tam zobaczyć dwie wystawy- pierwsza dotyczyła sztuki amerykańskiej XX wieku, której jedną z kolebek była niezależna szkoła Black Mountain Collage skupiająca artystów, poetów, muzyków, akcjonistów, którzy odcisnęli swoje piętno na sztuce powojennej jak John Cage, Allan Kaprow, Naum Jane Paik, Willem de Kooning oraz Josef Albers. Mogliśmy obok dokumentów, plakatów, fotografii, zobaczyć również znakomite serigrafie Warhola, Lichtensteina czy też rysunek Rauschenberga.
Dzień sportu w Plastyku
Napisane przez Łukasz Drożdżal, Marta Mierzwa, Joanna Dybowska
9 czerwca nie upłynął w Plastyku pod znakiem nudy. Wuefiści w naszej szkole zorganizowali "Dzień sportu" dostarczając nam wielu miłych niespodzianek. Cała szkoła spotkała się na terenach zielonych przed szkołą, by w duchu sportowej rywalizacji zjednoczyć się we wspólnych zmaganiach. Uczniowie z wychowawcami wzięli udział w grze plenerowej, przeciąganiu liny i wielu innych konkurencjach. Zwycięzcą została klasa IIIa. Gratulujemy!
Plener rysunkowo-malarski klas IIIB i IIIC (Wdzydze Kiszewskie 20-28.05.21).
Napisane przez Inga Marciszuk-Mazur
Pozdrawiamy z pleneru we Wdzydzach! Od 20 do 28 maja odbywa się plener malarski klasy 3b i 3c. Pomimo kapryśnej pogody codziennie pracujemy w terenie. Motywów malarskich tu nie brakuje. Piękna kaszubska wieś otoczona jest jeziorami i lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Korzystamy także z uprzejmości Muzeum Etnograficznego, które bezpłatnie udostępnia nam teren z malowniczą architekturą skansenu.
Plener rysunkowo-malarski klas IIIA i VG we Wdzydzach Kiszewskich 12-20.05.2021
Napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur
Uczniowie klas VG i IIIA między 12-20.05.2021 brali udział w plenerze rysunkowo-malarskim, który miał miejsce we Wdzydzach Kiszewskich! Opiekunkami grupy były panie nauczycielki rysunku i malarstwa: Agnieszka Sieńkowska i Ewa Miśkiewicz-Żebrowska. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać na wystawie poplenerowej, która zaprezentowana zostanie w naszej szkole.
10 maja 2021 roku uczniowie drugiej klasy specjalizacji fotografia artystyczna wraz z nauczycielką przedmiotu Katarzyną Gwardiak-Kocur udali się na plener do Łeby. Wyjazd zorganizowany został w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych. Grupa plenerowa eksplorowała wyjątkowy krajobraz Słowińskiego Parku Narodowego. Zadaniem uczniów było podjęcie wnikliwej obserwacji otoczenia. Tematem przewodnim pleneru była: synteza.
13 uczniów klasy II specjalizacja: fotografia artystyczna
Pierwszoklasiści na wycieczce poświęconej Witkacemu
Napisane przez Paweł Rogalski
W czwartek 24.09.2020 r. klasa Ia pod opieką wychowawcy p. Pawła Rogalskiego, wybrała się na wycieczkę do Słupska. Głównym celem wyprawy było odwiedzenie wystawy poświęconej Witkacemu znajdującej się w Białym Spichlerzu.
Klasa miała również do dyspozycji profesjonalnego przewodnika, który oprowadził uczniów po całym Białym Spichlerzu. Zwiedzanie rozpoczęło się od trzeciego piętra, na którym znajdowały się ekspozycje poświęcone historii miasta Słupsk. Na tym piętrze uczniowie skwapliwie korzystali z multimedialnych puzzli i innych „nowoczesnych ciekawostek-zabaw”, które oferowało muzeum.
Kolejne piętro skrywało prace malarskie i rzeźbiarskie znanych artystów, głównie z końca XIX i pocz XX w. które w jakiś sposób wpłynęły na twórczość Witkacego.
Na końcu Pani przewodnik, zaprowadziła klasę do sal poświęconych samemu Witkacemu. Opowiadała o jego burzliwym życiu, różnych etapach, które odbijały się w pracy twórczej. Zachęcała młodych adeptów sztuki do odszukiwania trudno dostępnych, inicjałów na niektórych obrazach oraz zadawała różne pytania, które angażowały młodzież w zwiedzanie. Oprócz inspiracji; największego zbioru prac tego, wybitnego artysty, klasa otrzymała solidną dawkę wiedzy poprzez zabawę i wykłady. A przede wszystkim wycieczka posłużyła lepszemu poznawaniu siebie nawzajem - zintegrowaniu się klasy, niemal na samym początku swojej edukacji w Plastyku.
Na co komu Witkacy, czyli klasy IA i IC na wycieczce w Słupsku
Napisał Wojciech KoniecznyW środę 6 listopada klasy Ia i Ic pod opieką wychowawców, p. Magdaleny Kamyk i p. Wojciecha Koniecznego oraz nauczyciela historii sztuki, p. Tomasza Majerskiego, wybrały się na wycieczkę do Słupska. Obok integracji klas głównym celem wyprawy było odwiedzenie wystawy poświęconej Witkacemu znajdującej się w Białym Spichlerzu.
Uczniowie wzięli udział w godzinnej lekcji muzealnej "Witkacy wobec europejskiej tradycji artystycznej", następnie zapoznali się z twórczością Witkacego, czemu towarzyszył komentarz p. Majerskiego, był też czas na samodzielne zapoznanie się ze zbiorami muzeum. Obok wizyty w Muzeum znalazła się jeszcze chwila na integrację klas w przymuzealnej herbaciarni, spacer po deszczowym Słupsku i obiad w centrum miasta.
Nasze uczennice na plenerze w Skokach - INTERAKCJE 2019
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurZuzanna Gawlak (kl. IIIB) i Blanka Chmielewska (kl.IVA) w dniach 30.09-05.10.2019 roku uczestniczyły w VI edycji Ogólnopolskiego Pleneru Projektowego w Skokach. Organizatorem tego wydarzenia jest Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Plener został wpisany do Kalendarza Ogólnopolskich Imprez Szkolnictwa Artystycznego.
Do 6. edycji zgłosili się ucznie z 16 szkół plastycznych z: Nowego Wiśnicza, Kościelca, Lublina, Krakowa, Zamościa, Zakopanego, Słupska, Koszalina, Rypina, Zduńskiej Woli, Bydgoszczy, Warszawy, Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania.
Szkoły zgłaszają po 2 uczniów posiadających predyspozycje projektowe, tak aby skorzystali z zakresu działań objętych programem pleneru. W tym roku były to wykłady oraz zajęcia warsztatowe. Uczesnicy wykonywali formę bioniczną, która podsawała pod projektowym okiem projektantów i wykładowców Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz - Rychwał 2019
Napisała Katarzyna Gwardiak-KocurW dniach 08-22.09.2019 dwie uczennice klasy maturalnej: Sandra Kozłowska i Justyna Wiśniewska (obie z klasy IVA) przebywały w miejscowości Grochowy na XXVII OGÓLNOPOLSKIM PLENERZE RYSUNKOWO-MALARSKIM im. Krystyny Drążkiewicz dla najzdolniejszych uczniów najstarszych klas liceów plastycznych "RYCHWAŁ 2019". Do uczestnictwa w plenerze zgłoszono w sumie 60 uczniów z 35 średnich szkół plastycznych. Organizatorami tego wydarzenia jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Stowarzyszenie na rzecz Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu „w Koło sztuki” oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu przy współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Urzędem Gminy i Miasta w Rychwale. Przez dwa tygodnie Sandra i Justyna prcowany pod okiem profesorów z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, czego owocem są 4 prace malarskie i 9 rysunkowych studiów postaci.
Podczas pleneru powstało aż 238 prac, które zaprezetnowano 21 września 2019 roku na wystawie poplenerowej, która miała miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rychwale.
Gratulujemy laureatom i wszystkim wyróżnionym w tegorocznej edycji pleneru.
Uczniowie klas drugich Liceum Plastycznego i klasy czwartej OSSP wraz z opiekunami przebywają na plenerze malarskim w Sarbinowie. Plenerowiczom życzymy pięknej pogody i mnóstwo sił do pracy!
W piątek 24 maja o godz. 15:30 przy ul. Leśnej 2 w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie odbędzie się wernisaż prac uczniów, na który bardzo serdecznie zapraszamy!
Opiekę artystyczną nad uczniami sprawują Ewa Miśkiewicz-Żebrowska i Paweł Rogalski.
Uczniowie w Stolicy
Napisała Joanna DybowskaW dniach 3-5 kwietnia trzydziestosześcio osobowa grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką nauczycieli Zenona Kachnicza i Joanny Dybowskiej, wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Wybór Warszawy, jako kierunku na szkolną wycieczkę dla uczniów szkoły plastycznej okazał się bardzo trafny. Chociaż miasto zostało odbudowane dopiero po wojnie i nie może pochwalić się taką dużą ilością zabytków jak inne miasta kraju, to jednak posiada fascynującą historię, której trzeba być świadomym. Zgodnie twierdzimy, że stolica naszego kraju jest miejscem, które powinien zobaczyć każdy młody człowiek.
W programie naszej wycieczki znalazł się Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Obowiązkowym punktem naszego wyjazdu była też wizyta w najstarszej uczelni artystycznej w Polsce, czyli Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wzięliśmy udział w lekcji muzealnej w jednym z największych muzeów w Polsce czyli Muzeum Narodowym oraz w warsztatach w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Podczas wycieczki nie zabrakło odprężającej przechadzki po Starym Mieście, gdzie mogliśmy skupić się na walorach architektonicznych stolicy.
Dziękujemy serdecznie panu Przewodnikowi z biura podrózy Wycieczka z Przewodnikiem, dzięki któremu nasz wyjazd był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.
W miniony weekend (28-29 marca) grupa 45 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na dwudniową wyprawę do Trójmiasta. Głównym celem wyjazdu były warsztaty rysunkowe na gdańskiej ASP połączone ze zwiedzaniem uczelni oraz spektakl "Lalki" w gdyńskim Teatrze Muzycznym, znalazło się jednak dość czasu na odwiedzenie kilku muzeów i wystaw oraz zwiedzanie Gdańska i Gdyni.
Wycieczka grupy Plastyków do Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Napisała Małgorzata AntoniakW dniach 7 i 8 marca osiemnaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Łodzi. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie poznaliśmy historię powstania przemysłu włókienniczego w Łodzi, zobaczyliśmy i usłyszeliśmy tkalnię z przełomu XIX i XX wieku oraz wystawę czasową "Moda Polska ", powstałą ze zbiorów projektanta tej polskiej marki odzieżowej, Jerzego Antkowiaka.
26 października wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę do Gorzowa. Wszystkie zaplanowane atrakcje dotyczyły współczesnej sztuki polskiej.
Przygodę rozpoczęliśmy w Muzeum Lubuskim, gdzie odbyliśmy lekcję muzealną związaną z wystawą pt. „Krąg Arsenału 1955”. Ta imponująca kolekcja polskiego malarstwa pochodzi z Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955 roku, gdzie ówcześni artyści sprzeciwiali się obowiązującemu socrealizmowi. Obejrzeliśmy obrazy m. in.: Przemysława Brykalskiego, Jana Dziędziory, Izaaka Celnikiera, Marka Oberländera i Andrzeja Wróblewskiego.
Następnym i jednocześnie najważniejszym punktem naszej wyprawy był Miejski Ośrodek Sztuki MOSART, gdzie tego wieczora uczestniczyliśmy w wernisażu Władysława Hasiora pt. „Wyobraźnia poetycka” (http://mosart.pl/galeria-bwa/detail,nID,6115). Spotkane z twórczością naszego patrona rozpoczęliśmy od wystawy asamblaży, po której osobiście oprowadził nas Pan Gustaw Nawrocki. Natomiast nowo otwarta wystawa „Wyobraźnia poetycka” zaskoczyła nas przede wszystkim piękną ekspozycją nieznanych, niepublikowanych dotąd prac Hasiora z wczesnego okresu jego twórczości takich jak grafiki, rysunki, kolaże, i ceramiki o których z wielką pasją opowiadała nam kuratorka Pani Ewa Tatar. Ponadto niezwykle miłym i wzruszającym przeżyciem dla nas było spotkanie i fascynujące rozmowy z Panem Jerzym Gąsiorkiem, wieloletnim dyrektorem BWA w Gorzowie. Pan Gąsiorek jako wielki miłośnik twórczości Hasiora stworzył przy BWA drugą (pod względem ilości zgromadzonych prac) galerię tego artysty w Polsce.
Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć z wrażeń po wycieczce a Pan Gąsiorek dostarczył nam już nowych: do naszej Szkoły dotarła przesyłka w postaci archiwalnych folderów z wystaw Hasiora, tomików z poezją Gąsiora i własnoręcznie napisana kartka dla naszych uczniów i grona pedagogicznego.
Dziękujemy!
Integracyjny plener rysunkowy klasy IB
Napisane przez Inga Marciszuk-MazurKorzystając z pięknej pogody klasa pierwsza "B" liceum wybrała się na wycieczkę integracyjno – plenerową nad morze. Kilkugodzinny pobyt na plaży nie był tylko wygrzewaniem się na ciepłym piasku ale i pracą, która zaowocowała zbiorem licznych szkiców. Łącząc przyjemne z pożytecznym na koniec pobytu zrobiliśmy mały przegląd rysunków, który spontanicznie przerodził się w wystawę podziwianą przez turystów
Plener rysunkowy klasy pierwszej liceum [fot. inga Marciszuk-Mazur]
Nasi plastycy na plenerze w Kazimierzu Dolnym
Napisała Joanna DybowskaCelem tegorocznego pleneru uczniów stał się Kazimierz Dolny, gdzie wyjechały klasy IIIA, IIIB i IVG pod opieką nauczycieli Piotra Wasilewskiego, Pawła Rogalskiego i Aurelii Grębskiej. Plener rysunkowo malarski organizowany jest każdego roku w innym malowniczym miejscu w Polsce. Wyjazd jest obowiązkowym sprawdzianem umiejętności z malarstwa dla uczniów przedostatnich klas, w tym roku poraz pierwszy został zorganizowany jesienią.
Zbliża się koniec roku szkolnego. Ostatnie tygodnie nauki to czas, w którym nasi uczniowie korzystają z wielu atrakcji, nie koniecznie w murach szkoły. W dniu dzisiejszym (19 czerwca) część gimnazjalistów z klasy trzeciej z wychowawczynią Joanną Dybowską wybrali się na wycieczkę rowerową.
Pogoda dopisała. Uczestnicy wykazali się dobrą kondycją, pomimo że trasa w większości wiodła drogami szutrowymi przez las. Już dziś planujemy kolejne wyprawy, na które Was serdecznie zapraszamy.
Propozycja na wakacje
Napisane przez Mateusz Mierzejewski i Hanna BączykZaczynają się wakacje, przedstawiamy więc propozycję Mateusza Mierzejewskiego z klasy II B LP na spędzenie wolnego czasu w Krakowie.
Mateusz był w pierwszych dniach czerwca na wystawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym. Oglądał zbiór rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz malarstwo portretowe i pejzażowe wykonane pastelami. Duże wrażenie zrobił na nim zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów. Natomiast jego mamie najbardziej podobało się rzemiosło artystyczne oraz stroje z epoki. Mateusz, wraz z rodziną, miał szansę obejrzeć pracę naszego patrona Władysława Hasiora.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z wystawy i zachęcamy do podróży do Krakowa.
W Galerii Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopół we Wrocławiu, w tle prace naszego patrona Władysława Hasiora.
Wrocław przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i cudownymi zabytkami. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od spaceru po historycznym centrum Wrocławia. Podczas czterodniowego pobytu zwiedziliśmy Panoramę Racławicką - obraz wielkiej bitwy wojsk Tadeusza Kościuszki i carskich regimentów, Galerię Sztuki Śląskiej w Muzeum Narodowym, Galerię Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, niezwykłą wystawę Dali i Warhol w Muzeum Teatru. Podziwialiśmy panoramę miasta z 49 piętra Sky Tower, Ogród Japoński, Ogród Botaniczny, Hydropolis. Piękna pogoda pozwoliła nam zwiedzić ZOO w całej okazałości i Afrykarium. Ogromną makietę z setkami budynków, tysiącami figurek w miniaturze podziwialiśmy w Kolejkowie, w podziemiach wrocławskiego placu Solnego przenieśliśmy się w magiczny świat filmu w MovieGate.
Oczywiście spotkaliśmy wiele krasnali, które we Wrocławiu stały się symbolem oporu przeciwko władzy komunistycznej. Mieliśmy także czas na integrację, wspólne rozmowy i odpoczynek.
Z Wrocławiem rozstaliśmy się w dobrym humorze, zmęczeni, ale pełni wrażeń i pozytywnych emocji.