środa, 02 października 2019 22:15

"Masz iskrę, rozpal płomień" - program grantowy Wena 2019.

Napisała

28 września 2019 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie grantów na projekt edukacyjno-artystyczny pt. „Wena”, którego sponsorem i pomysłodawcą zarazem jest Fundacja Rodziny Staraków. Misją Fundacji jest promowanie młodych, zdolnych ludzi, tworzenie dla nich optymalnych warunków rozwoju oraz pomoc w realizacji ich pasji i pomysłów na życie. W 2019 roku w fundacji powstał pomysł wspierania publicznych szkół plastycznych z całej Polski. Każda ze szkół mogła zgłosić do programu dowolną ilość projektów, które poddano profesjonalnej weryfikacji. Na konkurs wpłynęło 58 wniosków, z czego przyznano 11 dotacji dla 9 szkół.


Uroczystość wręczenia grantów połączona była z kuratorskim oprowadzeniem gości przez Annę Muszyńską po kolekcji współczesnej sztuki polskiej w siedzibie fundacji. Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 17:00. Dyplomy laureatom I edycji programu przyznawała Anna Starak - Woźniak, ambasadorka Programu Wena i przewodnicząca Kapituły konkursowej wraz z zaproszonymi mentorami z różnorodnych dziedzin sztuki. Uroczystą cześć zwieńczono wykładem na temat roli i funkcji sztuki współczesnej. Gospodarze wieczoru zadbali o wspaniałą oprawę wydarzenia, zapraszając po odbiór dyplomów pomysłodawców, towarzyszących im uczniów oraz dyrektorów szkół. Ponadto w wydarzeniu tym uczestniczyli wyjątkowi goście ze świata sztuki, muzyki, filmu, biznesu oraz mediów.

Szkołę naszą reprezentowali: dyrektor Urszula Januszewska, Tomasz Szymichowski, wicedyrektor ds. artystycznych Katarzyna Gwardiak-Kocur oraz uczennice: Julia Szewel, Julia Jarosz, Anna Matczak i Paulina Talewska.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy Fundacji za stworzenie możliwości uczestnictwa w tak interesującym projekcie oraz za bardzo ciepłe, interesujące i bogate w doświadczenia przyjęcie.

Teraz zabieramy się do pracy! Będziemy o jej efektach informować na bieżąco!

A teraz w szczegółach - koszaliński Plastyk otrzymał akceptację dla 2 zgłoszonych pomysłów.
1) Projekt pt.: „Warsztaty techniki raku”.
Program napisał Tomasz Szymichowski nauczyciel rzeźby i ceramiki artystycznej. Realizowany będzie w październiku/listopadzie 2019 roku w formie warsztatów na terenie szkoły. Zaproszeni do udziału będą wybrani uczniowie, uczący się na specjalizacji ceramika artystyczna oraz uczniowie zaproszeni z innych szkół plastycznych z regionu.
Projekt polega na:
- zrealizowaniu warsztatu pod okiem zaproszonego profesjonalisty pracującego w technice raku,
- wykonaniu prac podczas pierwszego dnia warsztatu,
- ekspozycji prac w drugim dniu warsztatu.

 

2) Projekt pt.: „Tradycja i nowoczesność w Krakowie. Rydet, Beksiński, Bułhak kontra fotografia XXI wieku”.
Program napisała Katarzyna Gwardiak-Kocur, nauczycielka podstaw fotografii i filmu oraz fotografii artystycznej.
Projekt będzie wyjazdem plenerowym do Krakowa w maju 2020 roku:
– podczas wyjazdu będziemy tworzyć fotografie inspirowane stylem wybranych trzech fotografów polskich
- wyjazd do Krakowa będzie miał miejsce podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jest to wydarzenie istotne dla artystów w bardzo szeroki sposób popularyzujące dziedzinę fotografii w regionie. W trakcie festiwalu weźmiemy udział w wystawach, spotkaniach z fotografami i warsztatach.
Teoretycznie więc zetkniemy się z fotografią współczesną, praktycznie zaś młodzież poprzez swoje prace podejmie dialog z tradycją fotografii polskiej.
Na plener pojedzie 10 uczniów naszej szkoły, którzy wyłonieni zostaną spośród całej społeczności szkolnej. Decydujące w wyborze uczniów będzie ich zainteresowanie przedmiotem, umiejętności oraz predyspozycje fotograficzne.

 

KALENDARZ
na rok szkolny 2022/2023
POBIERZ


 PLAN LEKCJI

POBIERZ


STATUT
POBIERZ

 


 Protokół XV Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych w Koszalinie

POBIERZ

 


 

 

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


Zaloguj się

Projekt MKiDN - informacja