czwartek, 28 maja 2020 23:46

Czym jeszcze zaskoczą nas plastycy?

Napisane przez Uczennica: Paulina Domek


Uczniowie Liceum Plastycznego zaskakują każdego dnia nowymi fryzurami, strojami i piosenkami, które puszczają na przerwach. Każdy w tej społeczności przywykł już do tego, że w murach szkoły dzieje się coś innego, myśleliśmy, że nic nie jest już w stanie nas zaskoczyć, a jednak…

W zeszłym roku mogliśmy obserwować pionierski projekt społeczny naszych uczniów “Sztuka Codzienności”, który ku zaskoczeniu otrzymał nagrodę Złotego Wilka w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Myślimy - “cóż, jednorazowy skok, wrócą do szkolnej rzeczywistości i osiądą na laurach”. Nic bardziej mylnego - w listopadzie br. szkolnego kolejna grupa uczniów zaznaczyła chęć zorganizowania kolejnego projektu. Nazwali go “GadkiSzmatki”.
 Dlaczego “Gadki” i dlaczego “Szmatki”? Jak sami mówią - zamierzali bardzo dużo rozmawiać, organizować, poznawać ludzi, a… w tym wszystkim mówić o przemyśle odzieżowym i o tym, jak coraz większa produkcja tekstyliów i ich wyrzucanie wpływa na naszą Planetę.

 Planowali zrobić coś skromnego, coś, co nie będzie kolidować ze szkolnym życiem, życiem artysty. Jak dobrze wiemy - plany bardzo często są mocno weryfikowane przez rzeczywistość, w przypadku naszej “Gadkowej” ekipy był to szczęśliwy los.

Przez kilka miesięcy, zaczynając od stycznia, wyruszyli pełną parą z prowadzeniem prelekcji w koszalińskich (i nie tylko!) szkołach, gdzie rozmawiali o rzeczach przeróżnych - od odruchów bezwarunkowych, które mamy w sobie jeszcze z “jaskiniowca”, po obliczenia litrów wody, którą należałoby poświęcić na produkcję koszulek dla całej szkoły. Miesiąc przed feriami zimowymi zaczęli prowadzić popołudniowe warsztaty szycia w trzech kawiarniach, a w ferie odwiedzili dwie inne - w Warszawie i Wrocławiu!

 W marcu, który okazał się być bardzo ciężkim miesiącem dla organizatorów przeróżnych wydarzeń, udało im się przeprowadzić jeden z zaplanowanych pokazów mody, których myślą przewodnią była zasada, by nic nie było kupione w ‘sieciówce’ specjalnie do uszycia kreacji. Chodziło o to, by pokazać, że w ciuchach z drugiej ręki można wyglądać równie dobrze, a nawet lepiej, niż w tych sieciówkowych.

Z powodu zakazów dotyczących zgromadzeń musieli odwołać pokaz finałowy, jednak znaleźli na to sposób - zorganizowali go przez internet! Mieli okazję podziękować ciepło wszystkim, którzy ich dopingowali - co spotkało się z wieloma odpowiedziami, potwierdzającymi fakt, że spędzili razem kilka miłych miesięcy. Zostali docenieni przez rówieśników i ludzi, z którymi współpracowali.

 W czasie wolnym od e-lekcji zdecydowali się wesprzeć szczecińską przychodnię i uszyli dla niej prawie 400 maseczek bawełnianych - wkroczyli na wyższy poziom zaznajomienia z maszynami do szycia. Trzeba wspomnieć, że nie wszyscy są na specjalizacji tkaniny artystycznej, co dodatkowo pokazuje, jak duże nakłady czasu poświęcili na ten projekt.

 Prelekcje, warsztaty, pokazy, a także zbiórka ubrań dla magazynu “Kosmos dla Dziewczynek” - gdzie w trakcie tego wszystkiego znalazła się szkoła? Tego nigdy nie dowiemy się w stu procentach, ale dzielnie dali radę, ich oceny nie przeszły drastycznej przemiany, na tyle, na ile pozwoliły im siły, nadrabiali materiał niekiedy szybciej, niż pozostali uczniowie.

Czy byli zmęczeni? Owszem. Czy żałowali? Mówią, że nigdy nie będą żałować takiego doświadczenia. W dodatku mieli okazję poznać niektórych nauczycieli, którzy byli w trakcie realizacji projektu dla nich oparciem. Bardzo ważnym dla nich jest wymienienie w tym momencie Pani Magdaleny Kamyk, która prowadzi z nimi lekcje przyrody. Pozwoliła im na zajęcie niektórych lekcji na sprawy projektowe (ekologia poniekąd jest bardzo ważna w przyrodzie ;)). Jak się okazało, te lekcje były dla nich głównym czasem spotkań i narad - są grupą naprawdę zróżnicowanych charakterów, ciężko im się złapać poza szkołą, dlatego tak ważne jest to, co zrobiła na rzecz projektu Pani Kamyk. To fragment podziękowań dla niej, była przy nich zawsze, nawet, gdy mówili o tym, jak bardzo chcą być samodzielni. Współpraca tych uczniów z nauczycielem (i na odwrót) jest prawdziwym przykładem tego, jak dobrą więź można stworzyć w społeczności szkolnej.  - a co gdyby… inni wzięli z nich przykład? Stworzylibyśmy utopijną szkołę, gdzie współpraca uczeń-nauczyciel jest bardziej owocna, niż kiedykolwiek. (brzmi kusząco…).
“Gadkowicze” aktualnie zwolnili tempo i czekają na wyniki tegorocznej olimpiady “Zwolnieni z Teorii”, ale jak sami mówią - nie zamierzają zawiesić działań. Być może za jakiś czas będzie nam dane usłyszeć jeszcze więcej o ich nowych dokonaniach…
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmiku podsumowującego cały projekt i zapoznania się z mediami projektu - jest tam wiele ciekawych informacji i instrukcji przerabiania niepotrzebnych już ciuchów. :) 

 

https://www.youtube.com/watch?v=y3kxe5fSGcw

 

 

KALENDARZ
na rok szkolny 2022/2023
POBIERZ


 PLAN LEKCJI

POBIERZ


STATUT
POBIERZ

 


 Protokół XV Biennale Rysunku i Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych w Koszalinie

POBIERZ

 


 

 

 

 

Podstawy projektowania

Snycerstwo

Pracownia rzeźby

Ceramika artystyczna

Rysunek i malarstwo

Tkanina artystyczna

Projektowanie graficzne

Fotografia


Tagi: Zespół Szkół Plastycznych w Koszalinie, szkoła plastyczna, Koszalin, gimnazja w Koszalinie, plastyk, uczniowie plastyka, biennale, lp, ossp, zsp, Władysław Hasior, gimnazjum plastyczne, przegląd szkół plastycznych, liceum ogólnokształcące, gimnazjum, szkoły w Koszalinie, egzaminy do plastyka, liceum plastyczne w Koszalinie, konkursy plastyczne, matura, rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, reklama wizualna, snycerstwo, tkanina artystyczna, fotografia, liternictwo, projektowanie, historia sztuki, plastyk koszalin, wyprzedarz prac, artysta plastyk, dyplomy, przeglad rysunku malarstwa rzeźby


Zaloguj się

Projekt MKiDN - informacja